Sophos XG Firewall Yönetici Web Erişim Sorunları
Sophos

Sophos XG Firewall Yönetici Web Erişim Sorunları

Eğer sizde benim gibi Sophos XG Firewall üzerinde birçok kez farklı denemelerde bulunduysanız başınıza başlıktaki olay gelmiş olabilir. Bu tarz bir sorunla karşılaştığınızda hiç telaşlanmanıza gerek yok. Sizi bu durumdan kurtaracak Sophos komutları bu makalede yer alıyor!

Konsoldan Sophos XG Firewall için Web Admin Erişimini Açma

Yanlışlıkla tüm alanlarınız (zone) için HTTPS yani web yönetici erişiminizi kapattıysanız hiç merak etmenize gerek yok. Sophos cihazınıza varsa SSH yok ise direk konsol bağlantısı sağlayınız. Ardından “Device Console” arayüzüne erişim sağlayınız. Ve

system appliance_access enable

kodunu çalıştırınız. Böylece otomatik olarak tüm alanlar için HTTPS erişim yetkiniz gelecektir. Tekrar web arayüzünüzden bağlantı sağlayarak erişimlerinizi kısıtlamayı unutmayın!

Sophos XG Firewall Temel Web Servislerindeki Problemler

Eğer Sophos XG Firewall üzerindeki web servislerinde (örneğin Web Admin, Captive Portal veya User Portal gibi) anlamlandıramadığınız sorunlar yaşıyor ve cihazınızı yeniden başlatmak gibi bir lüksünüz de yok ise veya sıklıkla bu sorunu yaşıyorsanız (eski Cyberoam üzerinden bugüne yapılan güncellemeler sonrası kalıntılar sebep verebiliyor) sizi zor durumdan kurtaracak ve servislerinizi tekrar yerine getirecek Advanced Shell kodunu cihazınıza bildirmeniz gerekiyor! Bu kod için cihazınıza konsol veya var ise SSH bağlantısı sağlayarak Advanced Shell komut satırına erişim sağlayınız ve sırasıyla

service tomcat:restart -ds nosync
service apache:restart -ds nosync

komutlarını gönderiniz. Böylece cihazınız Apache ve Tomcat servislerini yeniden başlatacak (ki eğer başka bir sorun yoksa) ve tekrar arayüzlerinize erişim sağlayabileceksiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.