Türkiye için NTP Sunucuları
Bilişimcinin İpuçları

Türkiye için NTP Sunucuları

NTP (Network Time Protocol) sunucuları yani Ağ Zaman Protokolü sunucuları günümüzün internete bağlı tüm cihazlarının vazgeçilmesi haline geldi. Peki ama Türkiye’de projelerinizde hangi zaman sunucusunu kullanabilirsiniz?

Yaptığım, işlettiğim ve her şeyi ile yönettiğim tüm projelerimde “zaman” kavramına çok dikkat ederim. Hele ki benim gibi “günlük analizi (log analyzing)” yapıyor ve yönettiğiniz yapılarda her yerden bir cihaz çıkıyor ise zamanın tüm sistemlerinizde aynı olmasına özen göstermelisiniz (zaten; Exchange DAG, Active Directory with Additional veya Failover Cluster kullanıcısı iseniz başınız çok ağrıyacaktır).

NTP saat ortaklığı olmayan sistemlerde çok ilginç sorunlarla karşılaşmanız olası olacaktır. Danışmanlığını yapacağım veya temiz kurulum yapacağım kurumlarda genelde NTP sunucusu kurarak işe başlarım (NTP sunucusu olmadan başlarsanız kurulumlarınıza tekrar gözatmanız gerekebilir). NTP sunucusu olarak herhangi bir Linux dağıtımı veya Windows işletim sistemi seçebilirsiniz. Ana NTP sunucusu tanımlamanız gerekiyorsa eğer;

  • 0.tr.pool.ntp.org
  • 1.tr.pool.ntp.org
  • 2.tr.pool.ntp.org
  • 3.tr.pool.ntp.org

adreslerini tercih edebilirsiniz. Kendi projelerimde olabildiğince NTP Pool projesinin kaynaklarını kullanmaya özen gösteriyorum. Çünkü sürekli sizin adınıza NTP havuzunu arka tarafta yönetiyorlar ve “Uptime” süreleri 2010 senesinden beri oldukça iyi!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.